Stopy a místo

dnia

026.png

Tekst wykładu w języku czeskim wygłoszonego w trakcie warsztatów projektowych “Dizajn na pograniczu” w Orlovej (Czechy) 9 listopad 2013 roku.

 

Někdy jsou takové situace, když si myslíme o tom, co je místo. Jednoduše si myslíme
na všechny ty okamžiky, asociace, které se s místem spojují.

Na začátku Bible již v devátém verši Knihy Genesis máme pojem „mista” Text zní takto:
I řekl Bůh: „Nahromaďte se vody pod nebem na jedno místo a ukaž se souš!“ A stalo
se tak.

I v knize Medvídek Pú je zlomek věnován této otázce:
Stručný úvod pro nakreslení kontextu uvedeného fragmentu: Jednou Kryštůfek vyprávěl Medvídkovi a Prasátku o slonovi, se kterým se setkal. Toto zvíře je tak vyjímečné pro Medvídka, že během zpáteční cesty z domu Kryštůfka vypraví s Prasátkem o slonovi.
V jednom okamžiku se Pú rozhodl, že chytí slona. A proto vymyslel past na slony, kterou by měla být hlubokanská jáma. Prasátko mu pomáhá vymyslet past a na Púovou otázku kde se má ta jáma vykopat, odpovídá:
„nejlepší by mělo být místo, přímo tam, kde bude Slonisko stát, zrovna než, do ní spadne, jen asi o stopu dál.“
Myšlení na místo se z pravidla spojuje se skutečností, že vznikají na tomto místě nebo okolo tohoho místa nějaké stopy. Proto myslíme na místo v kontextu, z důvodu vznikajících na tomto místě nebo okolo tohoho místa stop.

Když jsem byl mladý, často jsem se zúčastňoval lovu, můj otec byl lovec a pamatuji
si jakým způsobem mě učil si všímat stopy, pochopit je a rozlišovat. Ukazoval podrobnosti a detaily, které jsou důležité z hlediska určité klasifikace stop. Pamatuji
si taky jak lovci mezi sebou mluvili o stopách, když – v zimním období na saních tažených koněm – dodávali seno pro hladová zvířata.

Mluvili o stopách, o jejich velikosti, o směru, který tyto stopy určí, o začátku a konci cesty označené těmito stopami. Mluvili taky o intezitě, o tom jak podle stop můžeme poznat cestu, které stopy nám cestu ukazují.

A to co se mi tehdy zdálo důležité, co rozhodovalo o místě, ve kterém mělo být ponechané krmivo, byl počet stop. Počet stop na daném místě svědčil kolik zvířat využívá toto místo.

Zároveň toto znamenalo, že toto místo v určitém smyslu je bezpečné, oblíbené zvířaty.

Stopy a schopnost jejich pochopení v lese, aby ve zminěném případě pomoct přežit zimu těmto zvířatům, ale v jiném případě je stopovat, aby to zvíře zabít.

Tedy stopy a místo mohou být různě chapány, v závislosti od toho jak je budeme analyzovat a stanovit jejich cíl.

Když myslíme na místa v prostoru, na důležitá místa, tak nemůžeme nezohlednit stopy, znaky. Znaky přítomnosti někoho nebo něčeho. Jaké by to bylo místo, ve kterém
by neexistovaly stopy přítomnosti? Bylo by to místo nepřítomnosti.

Právě přítomnost způsobí, že se místo stává důležité. Stává se významné. Významné pro toho, kdo je na tomto místě přítomý.

Od tohoto stručného rozboru, věnovanému místu a znakům můžeme pokračovat k různým způsobům čtení významu místa z hlediska znaků, které se s ním spojují. Když jsme
u čtení znaků, což v podstatě znamená, že když mluvime o místě, když na ně myslíme tak v důsledku myslíme na znaky.

A pokud je to tak, tak místo není prostorová kategorie, ale spiš kategorie smyslu, kategorie jazyka. Možná, že místo je to, co můžeme zavřít ve slovech.

Místo uzavřené ve slovech. Slova vyplněná místem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s